Will you marry me Paul? : Interpol Konseri Review

Ses mi desem tip mi desem karizma mı desem müzik mi desem? Bu konsere gitmemin asıl nedeni elbette müziğidir Interpol’ ün. Ama Paul Banks’ i pas geçemeyeceğim. İlk olarak bu grubu OC dizisinde duymuştum, daha doğrusu Specialist şarkısını. Yıllardır da takip ediyorum. Radyo Eksen de çok çalar. Açıkçası konsere gelebileceklerini düşünmüyordum, hele ki bilet fiyatlarının 55 TL olabileceğini. Sonuçta Maroon 5′ a 98 TL bayılmıştım (ühüü). Ama bunlara değdi mi? Değdi.

İlk olarak adamın sesi kendine has. Herkeste duyamazsınız. Gerçi Editors grubunun solistiyle ses kardeşi olabilirler ama iki grubun da yeri ayrı. Grubun diğer elemanları da müthiş çalıyorlar. Kısacası hepisine bayıldım.

Çok uzatmadan konserle ilgili gözlemlerime geçmek istiyorum:

 Konser Maçka Küçükçiftlik Parkındaydı. Erkenden gittik. Saat 7′ de kapıları açtılar. Girişte seyyar köfteci, turşucu, ayçekirdekçi, sucu ve biracı da vardı. İçeride standlar kurulmuştu. Dükkan Burger ve Pizza Hut dışında yemekçi yoktu diyebilirim. İçki fiyatları da gayet normaldi.

Alan malum çok büyük değil, bu yüzden Kuruçeşme’ deki ses dağılımı problemini yaşamıyorsunuz. Ses sistemi bence diğer kişilerin karşıt görüşlerinin aksine gayet iyiydi. Ama sanki mikrofonun sesi biraz daha yüksek olabilirdi.

Ön grup, daha doğrusu özel konuk, Mor ve Ötesi idi. Interpol’ dan geri kalır yanları yoktu. Harun yine şarkı aralarında siyasal mesajlarını verip CD kalitesinde şarkılarını söyledi. Nedense onları her izlediğimde kendi çocuklarımmış gibi gurur duyuyorum, gerçekten çok iyi çalıyorlar. “Uyan” şarkılarını hafif çatlak Peter Murphy’ i davet ederek söylediler. Nakaratta “Wake Up” dedikleri de oldu ki gülmekten kendimi alamadım.

Çok kalabalık değildi. Mor ve Ötesi’ nin konserinin bitmesini bekleyip “Ben Interpol’ a gelmişim, Mor ve Ötesi’ ni naapıyim” diyen snob tipler çoğunluktaydı ki bunları bi güzel kınadım.

Kınadığım diğer bir detay ise, sahne önü VIP’ deki sanatçı kırıntılarımızın, Interpol konseri boyunca arkalarını sahneye dönüp (!) Groupie kızlara yumulmaları oldu. Bir sürü ünlü görme fırsatımız oldu. Athena, Redd, Yekta Kopan, Manga’ dan Yağmur, eşiyle gelen Şafak Ongan ve Hakan Tamar gibi… Kendi konseri bitince de Harun sevgilisi manken Burcu Kutluk’ la geldi.

Ben özellikle Redd grubundaki sırık elemana uyuz oldum, bir saniye susmayıp karı gibi kahkalar atıp durdu. Eğer sesimi duyacağını bilseydim “Azcık çeneni kapayıp sahneye bak ta kendini geliştir, grup gör” diyecektim. Tuttum kendimi. Bir de bunları Rock’n Coke’ a çıkartıyorlar grup diye. Hezarfen’ e gidince konser esnasında bi yuh çekip Big Mac yemeye gitmeyen ne olsun…

Organizasyon da çok iyiydi bence, sonuçta Pozitif organize etmişti. Mor ve Ötesi 8′ den 9′ u çeyrek geçeye kadar sahnede kaldılar. İner inmez Interpol’ un teçhizatı jet hızıyla kuruldu. 9.40′ ta Interpol çıktı sahneye ve 11’i çeyrek geçe gibi bitirdiler. En güzel şarkılarını çaldılar. Twitter’da bulduğum, iddiaya göre Interpol’ a ait playlist şu şekildedir:

Specialist’ i çalmadılar maalesef. Son anda üstünü çizittirmişler sanırım:(

Sonuç: Mutlu ve tatmin edici bir Indie rock konseri ve eve gider gitmez download edilen Interpol şarkıları…Yine gelsinler diyorum ve o zamana kadar bu konserde çalmadıkları ama favori parçalarımdan, 2008 yılındaki konserlerinden “Rest my Chemistry”.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s