Diş Teli Dosyası

 

Blogumun yegane amacı, siz bakımlı canlara hayatı kolaylaştıracak bilgiler sunmak. Makyaj ve saç bakımıyla ilgili paylaştıklarım umarım sizlere yardımcı oluyordur. Uzun zamandır da diş telleriyle ilgili bir post yapmak istiyordum. Dişlerinin yamukluğundan şikayet edenlerin başvurduğu bu yöntem yıllardır popülerini yitirmedi. Jessica bile tel takmış zamanında 🙂 Şu an diş teli takan biri olarak ta deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bu postumda;

1.Kimler tel takabilir?

2.Diş teli tedavisi ne kadar tutar?

3.Diş teli takanları ne gibi zorluklar bekliyor?

4.Tedavi ne kadar sürer?

Sorularının cevabını bulacaksınız. Ve dosyayı açıyorum!

1.Diş teli tedavisine çocuk yaşta başlanabiliyor. Yakın bir arkadaşımın 8 yaşındaki oğlu tedaviye başladı ve sonuçlarını çok çabuk gördü. Genel olarak ortodontistler (diş teli takan doktorlar) tel takmak için tedaviye diş yapısının tam anlamıyla oturmadan başlanmasını öneriyorlar. Yetişkinler takamaz diye bir durum asla yok. Mesela diğer bir arkadaşımın 40 küsür yaşındaki annesi de tel taktı. Ben ilk telimi 10 yaşındayken takmıştım ikincisini de 28 yaşında. Yetişkinken tedavinin başlanmasının tek olumsuz tarafı bana göre, diş yapısı oturduğu için tedavinin daha uzun sürebilmesi.

2.Fiyatlar doktora, kliniğe ve hastaneye göre değişebiliyor. Ortodonti bölümü henüz devlet hastanelerinde yok, çünkü bu estetiğe giriyor. Ekstrem durumlarda devlet hastaneleri yine özel kurumların ortodontislerine yönlendiriyor. Maalesef diş teli tedavisi özel kliniklerde ve hastanelerde yapılıyor. Fiyatlar da (acı ama gerçek) dolar üzerinden oluyor. 4000 dolardan başlayıp tedavinin zorluğuna göre fiyat daha bile yükselebiliyor.

3.Bu soruyu direkt olarak ne zorluklar bekliyor diye yazdım çünkü diş teli takmanın herhangi bir kolay yolu yok! Dişlerinizin daha güzel görünmesini, gülüşünüzün daha estetik olmasını istiyorsanız her şeyi göze almanız gerekiyor. Tel takmak sadece braketlerle olmayabiliyor. Öncesinden dişler arasında mesafe açmak için boyundan tel takmanız gerekebiliyor, braket tedavisi bittikten sonra da dişler oynamasın diye bir süre damaklı tellerden de takma durumunda kalabiliyorsunuz. Gerçi artık teknolojinin gelişmesi sayesinde damaklı tellerin yerini şeffaf diş kalıpları aldı. Bunlar ne dış görünümüzü ne de konuşmanızı etkiliyor.

Genelde diş teli deyince gözümüzün önüne dişlere teker teker yapıştırılan, ortasından metal tel geçen ufak parçalar geliyor. Bunlara “braket” deniliyor. Metallerin yanısıra, porselen olanları da takabiliyorsunuz. Bunun için ise biraz fark ödemek durumunda kalıyorsunuz. (Diş teli takacak kadar durumunuz var ise, zaten bu fark yıkıcı bir fark olmuyor).

Porselen braketler diş renginizle hemen hemen aynı olup ve metal olanlar kadar bariz olmuyor. Önemli bir detay ise; braketleriniz metal de olsa porselen de olsa, ortadan geçen telin materyal olarak her zaman metal olması. Porselen olanlar daha estetik olsalar dahi, ortodontistler bunların tedavisinin metal olanlarla karşılaştırıldığında daha uzun sürdüğünü söylüyorlar.

Tel taktığınızda en az iki haftada bir kontrole gitmeniz gerekiyor. Anlayacağınız her zaman sıkı takipte olmalısınız! Çünkü tellerinizin sıkılması, ekstradan lastikler takmanız gerekebiliyor. Hele ki teliniz kırılırsa zaman kaybetmeden doktorunuza koşmanız şart, aksi takdirde dişlerinizin über-hızla eski haline dönebilir!

Herkesin bana sorduğu sorunun cevabını burdan da vermek istiyorum: Teller canımızı acıtmıyor. İlk taktığınızda ağız dokusu ve diş etleri önce biraz yadırgayabiliyor ama insanoğlu her şeye alışmaya programlı, bu yüzden ağzınız  tellerin varlığına her geçen gün daha da alışıyor. Bir süre sonra ise onlar adeta sizin bir parçanız haline geliyor 🙂

Temizlik konusunda da titizin önde gideni olmalısınız. Normal diş fırçalarıyla dişinizi tabii ki de fırçalayabilirsiniz ama asıl ortodontik diş fırçalarını kullanmanız uzun vadede yararınıza olacaktır. Hele ki ağız gargarası kullanırsanız,ki ben Listerine’ i öneriyorum, çürükleri engellemiş olursunuz.

Yemek içmek konusuna gelince; en dikkat etmeniz gereken, yiyecekleri ön dişlerinizle ısırarak yememeniz. Hem tellerini kırma riskiniz çok yüksek oluyor hem de diş tedavinize köstek olmuş oluyorsunuz. Sakız çiğnemek imkansız değildir ama zordur. Jelibonlar, lokumlar ve kuru yemişler can düşmanınızdırlar! Asitli meşrubatlar ise tellere zarar verir.

4.Tedavinin süresine gelince. Ortodontide bu o kadar göreceli bir kavramdır ki. Ne yaparsanız yapın asla kendi tedavinizi tel takan başkalarınınki ile karşılaştırmayın. 6 ay süren de var, 1 yıl da, 5 yıl da hatta daha uzun. Dişlerinizin ve çenenizin yapısına göre süreç mutlaka  değişiklik gösterecektir.

Sonuç olarak diş teli takmaya kafanıza koyduysanız, doktorunuzun sözünden çıkmayın ve o ne derse onu yapın. Aksi takdirde boşu boşuna fazladan tel takmak zorunda kalırsınız. Tedaviniz bittiğinde ise iyi ki takmışım dersiniz ve yetişkin hayatınızı mutlu mesut geçirmeye devam edersiniz.

Sizlere tanıdığım ve hatta bizzat tedavi gördüğüm doktorların iletişim bilgisini veriyorum.

Dr. Razmik Ramiz Nahçıvan – Nahçıvan Ortodonti – 0212 444 67 86 Bakırköy/İSTANBUL    – Şu an tedavi gördüğüm yer 🙂

Dr. Ceyhun Cilasun – 0212 230 64 85 Şişli /İSTANBUL – Görüştüğüm ve çok sevdiğim ama evime uzak diye gidemediğim yer 🙂

Son olarak Katy Perry’nin alter egosu, Last Friday Night klibindeki muhteşem tiplemesi Kathy Beth Terry. 🙂

Merak etmeyin bu kadar teli aynı anda takma diye bir şey yok! 🙂

 

Reklamlar

Diş Teli Dosyası’ için 2 yanıt

  1. meraba 16 yaşındaym,tek kusurum dişlerim diyebilirim.. ön dişlerim hafif aralık ve köpek dişlerim de biraz önde diş teli takmaktan çok korkuyorum görüntüsü acısı en büyük korkum bide uzun sürmesi benim tel takmama sebebim rica ediyorum yardımcı olun takanlar neler yaşadiklarını söylesin benim için önemli 🙂

    1. Selam canım..Diş yapın nasıl bilmiyorum ama tel takma süresi diş yapısına göre farklılık gösteriyor..Ben 2 yıl taktım örneğin..Acı falan olmuyor (tabii canın çok tatlı ise bilemem :))..Kafan soru işaretleri var ise,bir ortodontiste gidip danışman en iyisidir..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s