Retinol Efsanesi: Nedir, ne işe yarar, kimler kullanmalıdır?

adriana-lima backstage

Retinol, cildin hücre yenilemesini hızlandıran ve kolajen üretimini tetikleyen A vitaminin bir çeşididir. Anti-age ürünlerinin incisidir. Yaş 35 olunca estetik müdahalelerden önce yavaştan başvurulması gereken son çıkıştır. İsterseniz daha genç yaşlarda da başlayabilirsiniz ama ben 30-35 yaş arası başlamanın uygun olduğuna inananlardanım.

Retinolün yaşlanma karşıtı ürünlerde bulunan Salicylic asit ve C vitamininden daha etkili olduğu göz ardı edilemez. Diğer anti-aging ürünlerine kıyasla daha güçlüdür. Kolajen üretimini hızlandırır, ince çizgileri ve kırışıklıkların görünümünü azaltır, cildin yüzeyini daha yumuşak yapar ve hiper-pigmentasyonu düzenler. Akneye, sivilceye iyi geldiği bile söylenir. Ama şunu unutmamak lazım ki, bu bir peeling değildir.

Retinol kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli bir detay vardır. O da kullanmaya başlarken ufaktan, yavaş yavaş başlamaktır. Anti-aging ürünlerin içinde belirli oranlarda retinol vardır ama yüksek oranda bulunanlardan değil, daha düşük, % 0.2 gibi oranlarla başlamak faydalı olacaktır. Hatta uzmanlar en başta haftada bir olarak başlayıp, takip eden hafta 2 sonraki hafta 3 defa vs gibi artırarak kullanılmasını önerirler. Bir de retinolü sabah değil, gece rutininizin bir parçası olarak görmeniz gerekir çünkü cildi hassaslaştırır. Sabah rutininizde ise güneş koruyucunuzu eksik etmemelisiniz. Önceki yazılarımda bahsettiğim gibi, kışın güneş ışınlarını bariz şekilde görmeseniz de, cildinize zarar vermeye devam eder bu yüzden nemlendiricinizden sonra güneş koruyucunuzu sürmelisiniz, aksi takdirde hassaslaşan cildiniz hiper-pigmentasyona davetiye çıkarır ( ve tabii ki de kırışıklıklara).

Piyasada retinol içeren onlarca hatta yüzlerce ürün olsa dahi, Türkiye piyasası bu konuda biraz kıt. Ben son zamanlarda, ülkemizde olmayan (Bazı Instagram hesapları satıyor, tabii güvenirseniz) The Ordinary markasının saf retinolünü kullanıyorum. Eğer yolunuz Milano’ya düşerse, katedralin dibindeki meşhur La Rinascente mağazasının ek Annex binasının kozmetik bölümünde bu markayı bulabilirsiniz. Fiyatı 7 Euro civarıydı.

the ordinary

Tabii şu an dünyada en tanınan, en Holy Grail ürün, celebrity cilt bakım uzmanı Shani Darden’in kendi markasının “ReSurface” isimli 95 dolarlık ürünü:)

Retinol-Reform_0c9dab4e-4059-4382-a58a-3fe3b2b9c1f0_1024x1024

TR’de bulunabilecek sağlam bir retinol ürünü, Dr.Murad’ın Retinol Youth Serum’u. Fiyatı 1000 lira civarı.

dr-murad-retinol

Tabii bu kadar paralar bayılmayabilirsiniz. Çoğumuzun aklına gelmez ama yılların eczane markası RoC’ta retinollü ürünler mevcut. Pro-Correct serisinin içinde hem retinol hem de bir diğer popüler anti-aging içeriği Hyaluronic asit mevcut. Fiyatı da 120 lira civarı.

roc_pro_correct

Peki yazının başına niye Adriana Lima’nın Victoria’s Secret 2018 Backstage fotosunu koydum? Yüz dolgularını takdir etmek için. Gördüm ve vay be dedim. Neredeyse 19 yıl önce ilk VS defilesine çıktığındaki gibi baby fat enjekte etmişler kadına. Gerdirmeler botokslar falan da var. Ya onun yaptığını yapacaksınız ya da paşa paşa retinollere asılacaksınız kızlar…Benim oyum retinollerden yana.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s